Burs Sistemi Hakkında

Sayın İLGİLİLER,

İnşaat sektöründe çok ihtiyaç duyulan Proje Yöneticisi Adaylarını yetiştireceğimiz bu özel eğitim programımızı Eylül 2008’ de başlattık.

Hedefimiz her yıl 100 tane öğrenci mezun etmek.

Bunu ileride Internet üzerinden sunacağımız E-Learning (İngilizce) uygulamamız izleyecek. (Yurt dışındaki Türk müteahhitlerinin elemanları Türkiye’ ye gelmeden YL eğitimi alacaklar). Tüm bunlar olgunlaşırken bir dizi yerli ve yabancı üniversite, firma ve kurumla işbirlikleri yaparak heyecan verici projeleri geliştirip uygulayacağız.

Yukarıda kısaca özetlenen hedefler için yola çıkarken, Türk İnşaat sektörünün güçlü firmalarının ve kurumlarının yöneticilerinin ve uzmanlarının desteklerine güveniyoruz.

Uygulama ağırlıklı bu program çerçevesinde sektördeki uzmanların Yapı İşletmesinin beş ana fonksiyonunu ( Proje Geliştirme, Planlama, Uygulama, Denetleme ve Değerlendirme ) yansıtan deneyimlerini YL öğrencilerimizle paylaşmalarını sağlayacağız.

İki dönemlik ( Eylül’ de başlayıp – Haziranda bitirilecek ) Tezsiz YL Programının ücreti 12 000 TL olarak saptandı.

Güçlü ve eğitim + AR / GE konularına duyarlı firma ve kuruluşlardan 10 ar kişilik burs paketleri ile devreye girmelerini bekliyoruz.

Firmalar veya kurumlar 10’ ar kişilik burs kontenjanlarının bir kısmını veya tamamını (yıllık ihtiyaçlarına göre) eğitime gönderecekleri kendi elemanları ile dolduracaklar. Özel eğitimden geçecek bu elemanlar firmalara çok daha faydalı olabilecekler. Geri kalan burslar da bizim önereceğimiz seçme öğrencilere kullandırılacak.

Bu öğrenciler,

  • Firmalara min. iki yıl boyunca o firmalarda çalışacaklarını belirten taahhütname verecekler.
  • Böylece, YL Programı Ücretini ödemekten kurtulurken, her ay para da kazanacaklar. Daha ilk günden o firmalarda çalışıp ( gündüz ) aksam da YTÜ’ de eğitim alacaklar.

Eylül’ de başlayıp Haziran ayında bitecek eğitimleri sürecinde firmaları tanımış olacaklar.

  • Uygulama ağırlıklı olarak alacakları eğitimden sonra Haziranda Y. Lisanslarını aldıkları aşamada ise firmalara gerçekten çok yararlı olacak bir donanımla yola devam edecekler.

Şimdi de bu burs sisteminin firmalara neler kazandırabileceğini değerlendirelim ;

  • Firmalar bulmakta zorlandıkları Proje Yöneticisi adaylarını daha ilk günden kazanacaklar. Böylece eleman ilanlarına ve “Head Hunter” lara verecekleri paralardan yapacakları tasarruflar verecekleri burs paralarından çok daha fazla olacaktır.
  • Zaman içerisinde bu bursiyerlerin verecekleri doğru kararların ve zamanında yapacakları kritik katkıların firmalara sağlayacakları kazançlar ve/veya önleyecekleri kayıplar aldıkları burs paralarından çok daha fazla olacaktır.
  • YL programımıza burs veren firmaların bu destekleri tüm program dokümanlarında (kitap, broşür, reklam, internet duyuruları, vb.) duyurulacak. Böylece oluşacak prestijin yanında reklam/tanıtım değeri de verilmiş olan burs parasından çok daha fazla olacaktır.
  • Firmalar bu burs harcamalarını “Eleman Eğitim Giderleri” olarak vergiden düşebilecekler. (eski elemanları ve/veya burs vererek kazanacakları yeni elemanlar)
  • Beraberce kuracağımız ve yıllar boyu ( bizler olmasak da… ) sürecek kurumsal işbirlikleri çerçevesinde Türk İnşaat Sektörüne, dolayısıyla Türk Ekonomisine yapacak olduğumuz katkıların haklı ve paha biçilmez gururunu paylaşacağız.

Yukarıda özetlenen Burs Sistemi de bu önemli programa özgü ve programa kalıcı bir ivme kazandıracak, kurumsallığını pekiştirecek önemli bir mekanizma olarak planlandı.

Bundan sonra, sizleri de “Burs veren firmalar / kurumlar” arasında Ana Sponsor olarak yanımızda görmek isteriz.

Bu özel konum her firmaya / kuruma çok yakışacakken, diğerlerine de örnek ve teşvik oluşturacaktır.

Burs sistemimizle ilgilenen firma veya kuruluşların yetkililerinin YTÜ / Yapı İsletmesi Anabilim Dalı Başkanlığımızı arayarak (0212 – 383 21 15) kendi adlarına başlatabilirler.

İstendiğinde, Yİ ( Yapı İşletmesi ) Burs Paketlerinin – YTÜ’ nün Rektörünün de (Sn. Prof. Dr. İsmail Yüksek) hazır bulunacağı – imza töreninde YILDIZ’ın saray salonlarında medya temsilcilerinin de katılımıyla yapılabilir.

Saygılarımla, Prof. Dr. Haluk ÇEÇEN

 

Advertisements