Sıkça Sorulan Sorular

 1. Programa Kimler, Hangi Şartları Sağlayarak Katılabilecekler?

Pratikte çalışan uzmanların da katılımı ile Disiplinler Arası ve Uygulama Ağırlıklı olarak geliştirilen bu özel eğitim programı tüm Mühendislik ( İnşaat, Makine ve Endüstri ), Mimarlık ( İç Mimarlar, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları dahil ) ve İşletme fakültelerinden Lisans almış öğrencilere ve aynı fakültelerden lisanslı olup, kabul şartlarını da karşılayabilen profesyonellere açıktır.

NOT : YTÜ / Fen Bilimleri Enstitüsünün yeni Y. Lisans Yönetmeliğine göre, Bahar‐2013’den itibaren Lisans Diploması olan herkes ( Anabilim Dalı ne olursa olsun ) bu programa başvurabiliyorlar.

En güncel ve doğru Kayıt / Kabul bilgileri için >>> YTÜ / Fen Bilimleri Enstitüsü (Bkz. www.fbe.yildiz.edu.tr, 0212 383 31 09 )

 1. Programa Başvuru / Kabul için “Olmazsa Olmaz” bir Şart Var mı?

Programa başvuru   için   gerekli bilgiler Fen Bilimleri Enstitüsünün web sitesinden takip edilmelidir. (www.fbe.yildiz.edu.tr)

 1. Kaç Öğrencilik Kontenjan var?

Her yıl 100 adet İnşaat Proje Yöneticisi adayı yetiştirmeyi hedeflediğimiz programımızın ilk yılının ilk dönemi ( Güz – 2008 ) 50 öğrencilik bir kontenjan ile başlatıldı. 2013’de 90 öğrenciye ulaşıldı.

 1. Güz veya Bahar Döneminde Programa Katılamayanlar Bir Sonraki Dönemde Katılabilirler mi?

Evet. Her döneminin kontenjanı o dönemden bir ay önce kesinleşir. ( Genelde, Güz dönemleri için: 50 yeni öğrenci, Bahar dönemleri için: 50 yeni öğrenci )

 1. Bu Programı Bitirenler de Yüksek Lisans Diploması Alabilecekler mi?

Bu programda da diğer iki yıllık tezli programlardaki gibi Yüksek Lisans derecesi ve diploması veriliyor.
Bu programın avantajları; Aynı derece ve diplomalar 9 ay gibi daha kısa bir sürede ( iki dönemde: Güz+Bahar veya Bahar+Güz) alınabiliyor. Program uygulama ağırlıklı olduğu için tez yazmak gerekmiyor. Ama dönem projeleri yapılıyor.

 1. Programı Bitirenler “Yüksek Mühendis”, “Yüksek Mimar” olabilecekler mi?

YÖK tarafından kurulan yeni düzene göre, 2005­ den bu yana “Yüksek Mühendis”, “Yüksek Mimar” gibi dereceler/unvanlar ve bunları yansıtan diplomalar verilmiyor. Artık sadece “Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora” dereceleri veriliyor. Yüksek Lisans diplomalarında bu derecenin hangi fakültede/bölümde/anabilim dalında alındığı yazıyor ama yapılan çalışmanın Tezli mi yoksa Tezsiz mi olduğu belirtilmiyor. Dolayısıyla, programın Tezli veya Tezsiz olması unvan kazanma ve iş bulma açılarından bir fark yaratmıyor.

Ancak program mezunları doktora programlarına –YÖK’ün  Bahar  2013’de aldığı karar nedeniyle-başvuramıyorlar.

NOT: İleride ( 1‐2 yıl içerisinde) Yapı İşletmesi Anabilim Dalımızda Tezli Y. Lisans Programı da açılacak. Bu aşamada YTÜ İnşaat Müh. Bölümünde Tezli Yüksek Lisans yapmak isteyenler, Yapı Anabilim Dalının YL programına katılıp danışman hocalarını ve tezlerini Yapı İşletmesi anabilim dalından seçebiliyorlar.

 1. Mezun olanlar Yüksek Lisans derecelerini / unvanlarını nasıl kullanacaklar?

YL dereceniz ve ünvanınız kartvizitinize aşağıdakine benzer bir şekilde yansıtılabilir :
1 ) İnşaat Mühendisliği Yapı İşletmesi Anabilim Dalında YL yaptığınızda,
İnşaat Müh. Mehmet Kaya ( L: İnş. Müh, YL: İnş Müh / Yapı İşletmesi ) veya,
İnşaat Müh. Mehmet Kaya ( YL: İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
Mimar Mehmet Kaya ( YL: İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
Makine Müh. Mehmet Kaya ( YL: İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
Endüstri Müh. Mehmet Kaya ( YL: İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
Mehmet Kaya ( Lisans : İşletme, YL : İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
2 ) Kendi bölümlerinizde Tezli / Tezsiz Yüksek Lisans çalışması yaptığınızda,
İnşaat Müh. Mehmet Kaya ( L: İnş. Müh, YL: İnş Müh / Yapı İşletmesi ) veya,
İnşaat Müh. Mehmet Kaya ( YL: İnşaat Müh / Yapı İşletmesi )
Mimar Mehmet Kaya ( YL: Mimarlık / Şehircilik )
Makine Müh. Mehmet Kaya ( YL: Makine Müh / Mekanik)
Endüstri Müh. Mehmet Kaya ( YL: Endüstri Müh / Yöneylem )
Mehmet Kaya ( Lisans: İşletme, YL: İşletme )

 1. Programın Ücreti ve Ödeme Şekli ile Burs Sistemi hakkında ek bilgiler?

İki dönemlik ( Güz + Bahar veya Bahar + Güz ) programa katılım ücreti 12 000 TL’dir. Bu ücret her dönem başında 6 000 TL olarak ödenir. Bu sıra dışı eğitim sistemimizin kişilerden bağımsız, kalıcı ve kurumsal bir sistem olması hedeflenmiştir. Burs Sistemi’miz de bu programda lokomotifi olacak şekilde geliştirilmiştir.

Hedefimiz tüm öğrencilerimizi bir firma veya kurum ile ilişkilendirerek burslu okutmak.
Ama, programa başvuru aşamasında hiçbir öğrenciye burs konusunda garanti vermiyoruz.
Gerçek ihtiyaç sahipleri – programın mülakat aşamasında – burs ihtiyaçlarını yazılı bir dilekçe ile belirtirler ve gerisini program yöneticilerine bırakırlar.

Ancak her dönemin başında sonuçlanabilecek olan bu konuyu sorgulayıp duranlara burs verilmez.
Bizler (program geliştiricileri ve yürütücüleri) kendi kanallarımızdan büyük ve güçlü inşaat firmaları, meslek kuruluşları ve kamu kurumları ile görüşerek burs havuzumuzu doldurmaya çalışıyoruz.

Programda devreye girecek öğrencilere de üç dokümandan oluşacak setlerle
( Özgeçmiş + Yİ Tezsiz YL Program tanıtımı + Burs sisteminin tanıtımı ) potansiyel işveren firma ve kuruluşların yöneticileri ile görüşmek üzere kendi köprülerini kurmalarını öneriyoruz: Öğrenci adaylarımız, bu sitedeki bilgileri potansiyel yöneticileri ile paylaşarak onlara,
” Ben kendimi İnşaat Proje Yöneticisi olarak geliştirmeye kararlıyım. YTÜ’ deki Yİ ‐T YL Programına katılmak istiyorum. Bu programı bitirdiğimde Proje Yöneticisi adayı olarak sizler için çok daha faydalı bir eleman olabilirim. Bu bir akşam eğitimi programı olduğu için, bana burs vererek destekleyecek çağdaş bir kuruluşta gündüzleri çalışmak istiyorum” şeklinde diyalog kurabilirler.

( Burs sisteminde devreye giren firmaların neler kazanacakları – ilgili dokümanda özetlendiği şekilde – anlatılmalı ve kuruluşların verecekleri burs parasından çok daha fazlasını kazanacakları vurgulanmalıdır)

Yukarıda özetlenen şekilde medeni cesaretle, kendine güvenerek kararlılık yansıtan ve bu Kazan – Kazan sistemini iyi anlayıp anlatabilen öğrencilerimizin iş ve burs bulma şansları yüksek olacaktır.

Bu öğrencilerimiz bir yandan kendilerine iş ve burs bulurken, diğer yandan da sistem kurma çalışmalarımıza destek olarak gelecek yıllarda da başka öğrencilerin önünü açacak özel köprüler kurabilirler.

 1. Burs Havuzunda Birikecek Burslar Nasıl Dağıtılacak?

Her dönem başında oluşan kısıtlı sayıdaki kurumsal burslar (bu burs paketleri RÖNESANS, ENKA, TAV, DUMANKAYA, SİNPAŞ gibi firmalar tarafından verilmektedir) öğrencinin not ortalamasına ( AGNO + Y.Lisans Mülakat notu ), gerçek ihtiyaç durumuna ve burs veren firmaların tercihlerine göre dağıtılır.

Lisanstan yeni mezun öğrencilerde, her şeyden önce, “İş + Burs Bulma” konusunda üzerlerine düşenleri yapıp yapmadıklarına bakılır ( Ref. Yukarıdaki önerilerimiz ). Programa aday olacakların “İş + Burs Bulma” projesini başarı ile yönetmiş olmaları beklenir. Diğer özellikleri çok olumlu da olsa yeterli sayıda firma ile görüşmeden, program yöneticilerinden iş ve burs bekleyen adaylara –elde hazır kaynak olsa da‐ burs verilmez.

Programa öğrenci seçiminde de bu konuya dikkat edilir. Tüm özellikleri aynı olan öğrenciler arasından kendi çabaları ile iş ( + burs ) bulmuş öğrencilere öncelik tanınır. Bu öğrenciler, çalıştıkları yerlerden burs alamasalar bile, aldıkları maaşlarla eğitim masraflarını karşılayabilirler.
Henüz bir yerde çalışmayan ve aile parası ile eğitim almak isteyenler ikinci planda değerlendirilirler.

 1. Burs Karşılığında gerekebilecek “Bir / İki Yıllık Çalışma Taahhütnamesi” Neler Getiriyor?

Burs karşılığında Taahhütname gerekip gerekmediğine ve içeriğine burs veren firmalar karar verirler. Büyük firmaların çoğu böyle bir taahhütnameye ihtiyaç duymuyorlar,

“Biz ….. firmasıyız. Takımımıza katılanlar öyle kolay kolay bizden ayrılmazlar” diyorlar. Gerektiğinde, çok doğal olan bu taahhütname uygulamasından da çekinmemek lazım: Böyle bir programa burslarla destek verenler güçlü ve çağdaş kuruluşlardır.
İş aramadan böyle bir kuruluşta iş ve burs bulacak öğrenciler zaten o kuruluşta en az iki sene çalışmak isterler.

Öğrencilerin burs karşılığında imzalayacakları bir / iki yıllık çalışma taahhütnamesi karşılığında bir / iki yıl maaş almadan çalışmaları söz konusu değil. Güçlü ve seviyeli bir firma veya kurum için burs ücreti olan 10 000 TL bir sorun teşkil etmez. Dolayısıyla, burs alan öğrencilerimiz bu kuruluşlardan normal seviyede bir maaş alıyorlar. Bazı firmalarda, burs nedeniyle maaşlarda belki ufak bir azalma olabilir. Ama doğal olarak, bu konu ilgili kuruluşların yöneticileri ile açıkça konuşulmalıdır.

 1. Programın ücreti için Eğitim Kredisi Alınabilir mi?

Bankalardan çok iyi şartlarla eğitim kredisi de alınabilir. 24‐36 aya varan geri ödeme süreleri ile zorlanmadan ödenebilecek olan bu kredilerin güncel şartlarını araştırmak gerekir.

Advertisements